Sportovní články
Historie Mistrovství světa ve fotbale (21.)
Získej BONUSY za registraci ZDARMA! | ||||
---|---|---|---|---|
Hodnocení | Zdarma | Ke vkladu až | ||
350 Kč | 3 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 50 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS | ||
300 Kč | 6 000 Kč | ZÍSKEJ BONUS |
Mistrovství světa v roce 2010 se poprvé uskutečnilo na africkém kontinentu. Pořadatelství se zhostila Jihoafrická republika, finálový zápas v Kapském městu měl ale výhradně evropské aktéry. A to navzdory faktu, že jediným neporaženým týmem na turnaji byl Nový Zéland. Světovému fotbalu ale dominovala silná španělská generace a úřadující Mistři Evropy i přes úvodní porážku přeci jen dokázali v Africe poprvé v dějinách získat vítěznou trofej z FIFA World Cup.
Foto: Pixabay
Přidělení pořadatelství MS 2010 součástí korupčního skandálu FIFA
Africe bylo přiděleno pořadatelství MS 2010 jako součást politiky rotace šampionátu mezi fotbalovými konfederacemi. O pořadatelství usilovalo pět zemí: Egypt, Maroko, Jihoafrická republika a společnou nabídku předložila Libye s Tuniskem. Prezident FIFA Sepp Blatter oznámil vítězství JAR na 15. května 2004 na konferenci v Curychu. Nelson Mandela poté v nadšených emocích zdvihl vítěznou trofej.
Pět let po šampionátu vyšlo po vyšetřováních najevo, že tehdejší viceprezident FIFA Jack Warner a další členové výkonné komise byli podplaceni úplatkem ve výši deseti milionů dolarů, aby přidělili pořadatelství Jižní Africe. Celá korupční aféra byla mnohem rozsáhlejšího charakteru a netýkala se pouze MS 2010. Blatter sice ještě v kvěntu 2015 ve volbách obhájil svůj post prezidenta FIFA, ale na konci téhož roku byl spolu s prezidentem UEFA Michelem Platinim potrestán osmiletým zákazem výkonu funkce ve fotbalovém prostředí.
Africké MS bylo bez Čechů, premiérově se naopak kvalifikovali Slováci
To už ovšem bylo dávno poté, co se odehrál první šampionát uspořádaný na africkém kontinentu, přestože ani přípravy se neobešly bez problémů. Pracovníci dokonce 8. července 2009 stávkovali kvůli nízkým mzdám, ale všechny stadiony a další výstavby byly přeci jen zdárně dokončeny před startem finálového turnaje.
Toho se bohužel nezúčastnili čeští fotbalisté, kteří propadli ve své kvalifikační skupině, v níž obsadili až třetí příčku za Slovinci. Vítězi byli Slováci, kteří se naopak mohli těšit na jejich premiéru v závěrečném turnaji. S kvalifikací si poradili i obhájci titulu Italové, mnohem větší problémy měli jejich fináloví soupeři z Německa. Francouzi postoupili díky vítězství v baráži nad Irskem, o čemž rozhodl nechvalně proslulý gól po úmyslné ruce Thierryho Henryho. Irové dokonce požadovali u FIFA nařízení opakovaného zápasu, ta ale tento postup zamítla.
Jako ve vosím úlu, jihoafrický šampionát doprovázel zvuk vuvuzel
Dosud jediné MS uspořádané v Africe se vymykalo také kulturními rozdíly v ochozech stadionů. Oproti tradičním pokřikům a tleskání byli fanoušci v Jihoafrické republice vybaveni vuvuzelami, umělohmotnými trubkami, které vydávaly velmi neortodoxní zvuk o síle mnoha decibelů, který připomínal bzučení ve vosím úle.
Francie vyhořela, ze skupiny A neprošli ani domácí
Ve skupině A se proti sobě střetli domácí Jihoafrická republika, Mexiko, Uruguay a Francie. První gól šampionátu vsítil Siphiwe Tshabalala, který pěknou střelou ve druhé půli úvodního zápasu poslal JAR do vedení proti Mexiku. "Bafana Bafana" ale vedení neudrželi, v 79. po rohu vyrovnal Rafael Márquez a zápas skončil remízou 1:1. Všechny týmy byly po prvním kole bodově srovnány, protože zápas Uruguaje s Francií skončil 0:0.
Domácí následně podlehli Uruguaji 0:3, zatímco pokračovalo herní i výsledkové trápení Francouzů, kteří prohráli 0:2 s Mexikem. Své mizerné vystoupení Les Bleus zakončili prohrou 1:2 s JAR, ale to Jihoafričanům přesto nestačilo k postupu. Suárez jedinou brankou rozhodl o výhře Uruguaje nad Mexikem, ale Mexičané měli při shodě bodů (čtyř) lepší skóre než JAR, a tudíž získali druhé postupové místo.
Argentina byla suverénní, do osmifinále šla i Jižní Korea
Také skupinu B ovládl jihoamerický tým, a to vysoce favorizovaná Argentina, jejíž kádr zdobily skvělé ofenzivní hvězdy v čele s Lionelem Messim. První výhru 1:0 nad Nigérií však zařídil obránce Heinze, až proti Jižní Koreji se na výsledku 4:1 podílel hat-trickem útočník Higuaín. Messi se sice ve skupině netrefil, ale Argentina porazila i Řecko (2:0) a s plným počtem bodů mířila bez problémů do osmifinále. Druhou příčku obsadili Jihokorejci, kteří v úvodním zápase vyhráli 2:0 nad Řeckem a na konci uhráli remízu s Nigérií.
Anglie se po šedesáti letech střetla na MS s USA
Hned na úvod skupiny C se střetla Anglie s USA. Před šedesáti lety na MS 1950 došlo k prvnímu měření těchto dvou zemí, tehdy Spojené státy zázračně vyhrály 1:0. Stydět se nemuseli ani v Jižní Africe, kde na brzkou branku Gerrarda odpověděl vyrovnávací trefou ve 40. minutě Dempsey a zápas tak skončil remízou 1:1.
Ve druhém zápase vystřelil Robert Koren těsné vítězství Slovinsku v souboji s Alžírskem. Přestože Slovinci vstoupili do šampionátu dobře, postup jim nakonec proklouzl mezi prsty. Přitom i ve svém druhém vystoupení začali skvěle, po poločase vedli 2:0 nad USA. Jenže Američané ve druhé půli dokázali vyrovnat. Anglie se mezi tím protrápila k bezbrankové remíze s Alžírskem, a tudíž musela v posledním zápase porazit právě Slovinsko.
Donovan v nastavení vystřelil postup USA, Slovinci jeli domů
To se Albionu podařilo, byť nejtěsnějším možným výsledkem, o který se zasloužil gólem ve 23. minutě Defoe. Slovinci však stále drželi postupovou pozici, když v souběžném utkání Američané dlouho nedostali míč do alžírské branky. Až v 91. minutě se to podařilo Landonovi Donovanovi, který těsně před koncem zajistil USA postup do vyřazovacích bojů a naopak nadálku rozesmutněl Slovince. Američané měli pět bodů, stejně jako Angličané, a do osmifinále postoupili z prvního místa (naposledy před tím USA vyhrály základní skupinu v roce 1930). Slovinsku čtyři body nestačily.
Srbové po vlažném startu porazili Němce, nebylo jim to ale nic platné
S velkým očekáváním vstupovali do šampionátu Srbové, kteří měli v sestavě několik hvězd Premier League. Hned na úvod ale prohráli 0:1 s Ghanou, když v 85. minutě vsítil jediný gól Gyan z penalty. Favority skupiny D byli samozřejmě Němci a ti svůj první zápas nepodcenili - deklasovali Austrálii 4:0.
Poté se ale situace značně zamotala, ve druhém zápase totiž už ve 37. minutě uviděl druhou žlutou kartu Miroslav Klose a minutu na to Němci inkasovali po brance Jovanoviće. Srbové se výhrou 1:0 vrátili zpět do hry, Die Mannschaft si naopak situaci značně zkomplikoval.
Německo si postup pohlídalo, do osmifinále proklouzla také Ghana
Ghana s Austrálií si rozdělily po bodu, na Holmanovu úvodní trefu odpověděl ještě v první půli Gyan (opět z penalty). Aby si Němci zajistili postup bez ohledu na paralelní utkání, museli porazit Ghanu. Po gólu Özila se to Německu podařilo. Němci odvrátili hrozbu vyřazení, zatímco Srbové nedokázali napodobit svůj výkon z předchozího zápasu. Prohráli s Austrálií 1:2 a do osmifinále díky tomu mířila Ghana, která měla shodný počet bodů jako Austrálie, té však v konečném zúčtování ublížil výprask od Německa.
Nizozemci prošli základní skupinou beze ztráty
Jedním z papírově nejsilnějších výběrů pro MS 2010 se pyšnilo Nizozemsko, které svou útočnou sílu demonstrovalo už v základní skupině, přestože k žádným přestřelkám nedošlo. Oranje ale postupně zvítězili 2:0 nad Dánskem, 1:0 nad Japonskem a 2:1 nad Kamerunem, a tak Nizozemci s devíti body kralovali skupině E. Do play-off je vyprovodili Japonci, kteří porazili zbývající dva soupeře (Kamerun 1:0 a Dánsko 3:1).
Slovensko nevstoupilo do šampionátu ideálně
Velké drama přinesla skupina F, do níž byli spolu s úřadujícími šampiony nalosováni Slováci a také Paraguay a Nový Zéland. Italové na úvod zachránili remízu 1:1 s Paraguají a to samé se podařilo i Novému Zélandu, který sebral Slovensku vítězství v posledních okamžicích utkání, když na Weissovu vedoucí branku odpověděl v 93. minutě obránce Reid.
A když Slováci ve druhém zápase podlehli Paraguaji 0:2, vypadalo to, že se jejich premiéra na závěrečném šampionátu chýlí ke konci. Italové ale neporazili Nový Zéland, ve 29. penaltě vyrovnával Iaquinta z penalty na 1:1, ale další gól už diváci neviděli. Slovensku se naskytla šance, kterou výběr Vladimíra Weisse zužitkoval. Slováky poslal do dvougólového vedení útočník Vittek, a i když Di Natale v 81. minutě snížil na 1:2, dvoubrankový náskok vrátil Slovákům o osm minut později Kopúnek.
Slováci porazili Itálii a zachránili postup, Nový Zéland odjel neporažen
Italové ještě v nastavení upravili na 2:3, ale Slovensko už skalp obhájců titulu nepustilo. Díky tomu Slováci proklouzli do osmifinále, zatímco Azzuri vyhořeli a obsadili ve skupině poslední místo. Zápas Paraguaye s Novým Zélandem skončil 0:0, což zajistilo jihoamerické reprezentaci postup z první příčky. Nový Zéland se naopak postaral o pořádnou raritu - jako jediný ze všech týmů zůstal na MS 2010 neporažen, přesto odjížděl už po základní skupině.
Pobřeží slonoviny znovu nestačilo na silnější soupeře
Hráči Pobřeží slonoviny neuspěli v těžké skupině na MS 2006, a ani na dalším šampionátu se nevyhnuli nepříznivému losu, když se museli střetnout s Brazílií a Portugalskem (a také Severní Koreou). Sloni na úvod remizovali s Portugalci 0:0, což pro ně rozhodně nebyl zlý výsledek. Brazílie se po bezbrankové první půli přeci jen proti KLDR prosadila, vyhrála však pouze 2:1.
Proti Slonům ale Kanárci ještě jeden gól přidali a Didier Drogba už jen snížil na konečných 1:3. Po nadějném výkonu z prvního utkání se další zápas vůbec nepovedl Severní Koreji, která posloužila Portugalcům ke střeleckému tréninku - byl z toho debakl 7:0.
Tím byli Sloni prakticky vyřazeni, jejich teoretickou šanci skýtala pouze prohra Portugalska s Brazílií, zároveň by Pobřeží slonoviny muselo nasázet KLDR ještě vyšší příděl než Portugalsko. Ani jedna z těchto podmínek nebyla splněna, zápas Brazílie - Portugalsko skončil 0:0. Sloni sice ve stejnou dobu porazili KLDR 3:0, tím ale jejich šampionát skončil.
Španělé zahájili turnaj porážkou, přesto postoupili z prvního místa
Poslední základní skupina začala očekávaným vítězstvím Chile nad Hondurasem (1:0), ale druhý zápas nabídl mnohem překvapivější skóre. Favorizovaní Španělé totiž nestačili na Švýcarsko, kterému podlehli 0:1. Švýcaři však následně prohráli 0:1 s Chile, zatímco Španělé vyhráli 2:0 s Hondurasem. A Španělé svou cestu šampionátem prodloužili díky výhře 2:1 nad Chile, nakonec tak se šesti body obsadili první místo ve skupině. Švýcaři totiž sehráli s Hondurasem jen bezgólovou remízu, a tak po slibném začátku opouštěli turnaj s pouhými čtyřmi body. Chile, které mělo bodů šest, doprovodilo Španěly do vyřazovacích bojů.
Suárez sestřelil Jižní Koreu, Gyan v nastavení zajistil postup Ghaně
Ve skvělé formě hrající Luis Suárez rozhodl dvěma góly o tom, že Uruguay vzešla ze souboje s Jižní Koreou vítězně. Jeho první zásah sice ještě v 68. minutě dokázal vymazat Lee Chung-Yong, ale Suárezův gól z 80. minuty určil postupový výsledek 2:1, který posunul Uruguay mezi nejlepších osm celků turnaje.
Američané, kteří si účast v osmifinále zařídili díky infarktovému závěru posledního utkání ve skupině, narazili na Ghanu. Už v páté minutě africký tým vedl 1:0 díky brance Kevina-Prince Boatenga. Hráči USA ale dostali v 62. minutě výhodu pokutového kopu po faulu na Dempseyho. Exekuce se ujal Landon Donovan, jenž vyrovnal na 1:1. Tentokrát to ale byli reprezentanti Spojených států, kdo okusil hořkost rozhodujícího gólu v nastavení. V 93. minutě se totiž prosadil Asamoah Gyan, který nasměroval Ghanu do čtvrtfinále.
Souboj Německa s Anglií poznamenal chybně neuznaný gól Lamparda
Anglie v osmifinále vyzvala Německo. Ve 20. minutě poslal dlouhý výkop vpřed brankář Neuer a stopeři Anglie Terry s Upsonem nedokázali uhlídat Miroslava Kloseho, který se mezi nimi prohnal a otevřel skóre. Lukas Podolski ve 32. minutě zvýšil už na 2:0, ale Albion o pět minut později vrátil do hry Upson, který po Gerradově centru uklidil míč hlavou do německé brány.
O dvě minuty později mohlo - a mělo - být Angličanům ještě lépe. Frank Lampard vyslal parádní střelu z dálky, míč se odrazil od břevna směrem dolů a naprosto jasně překonal brankovou čáry. Brankový rozhodčí ale celou situaci nepochopitelně přehlédl a okradl tím Anglii o regulérní gól. Ke smůle Three Lions v té době ještě nebyla využívána goal-line technology. Místo toho ve druhé půli dorazil Anglii dalšími dvěma góly Thomas Müller a Němci po výhře 4:1 prošli do čtvrtfinále.
Osmifinále Argentiny proti Mexiku ovlivnil neodmávaný ofsajd
Chyba rozhodčích značně ovlivnila i další čtvrtfinálové klání mezi Argentinou a Mexikem. Ti uznali Tevezův úvodní gól, přestože byl argentinský útočník naprosto jasně v postavení mimo hru. Agrnetina zvýšila svůj náskok po další chybě, tentokrát ovšem způsobené nešťastnou rozehrávkou obránce Rosaria. Toho využil Higuaín, jenž sebral míč a obešel brankáře, aby následně rozvlnil síť. Po sedmi minutách druhého poločasu se znovu prosadil Tevez, jehož dalekonosná rána zapadla do horního rohu mexické branky. Javier Hernández sice v 71. minutě alespoň snížil na 1:3, na vyřazení Mexika už to však nic neměnilo. Argentina šla dál.
Slováci na Nizozemce nestačili, prohráli 1:2
Nizozemci byli pro Slovensko příliš těžkou výzvou. Oranje šli do vedení už v 18. minutě, v níž se trefil Arjen Robben. Další šance Nizozemců zlikvidoval brankář Mucha. Ale nenudil se ani Maarten Stekelenburg na druhé straně. Nizozemský gólman předvedl dva vynikající zákroky, kterými odmítl slovenské vyrovnání. Místo toho v 84. minutě prakticky stvrdil postup Nizozemců Dirk Kuyt, který upravil na 2:0. V samotném závěru ještě Róbert Vittek z penalty snížil na 1:2 poté, co byl sám podražen Stekelenburgem. Ale to už byla jen definitivní tečka za slovenským účinkováním na MS 2010.
Brazílie s přehledem vyřadila Chile, Paraguay vyhrála v penaltách
Brazílie v jihoamerickém duelu proti Chile dominovala a svého soupeře zastínila nejen herně, ale také výsledkově. Po brankách Juana, Luíse Fabiana a Robinha se Selecao bez problémů kvalifikovali do další fáze, zatímco Chilané balili kufry na cestu domů.
Sto dvacet minut bitvy mezi Paraguají a Japonskem žádný gól nepřineslo. Nejblíže k pohnutí skóre měl Japonec Matsui, který v prvním poločase nastřelil břevno. Ale jinak se ani na jedné straně mnoho velkých šancí neurodilo, a tak o čtvrtfinalistovi rozhodl penaltový rozstřel. Ten měl jediného nepřesného střelce - japonského obránce Komana. Všech pět paraguayských kopů skončilo v brance a Japonci tak museli Paraguaji uvolnit cestu vstříc dalšímu kolu.
Duel zemí z Pyrenejského ostrova rozhodl Villa... z těsného ofsajdu
Poslední osmifinále svedlo dohromady sousedy z Pyrenejského poloostrova. Souboj Španělska s Portugalskem měl očekávaný průběh. Španělskou záložní řadu zdobily hvězdy FC Barcelona, které v té době dominovaly evropskému fotbalu. Španělský tým po vzoru katalánského klubu držel míč po většinu času na svých kopačkách. Ale ke změně skóre to dlouho nevedlo, naopak Portugalci občas zahrozili nebezpečnou šancí. Až ve druhé půli Španělé zlomili soupeřův odpor a v 63. minutě se po skvělé Xaviho přihrávce dostal do šance David Villa, jenž na dvakrát překonal brankáře Eduarda. Opakované záběry usvědčily Villu z ofsajdového postavení, ale branka platila a Španělsko postoupilo po vítězství 1:0.
Nizozemsko - Brazílie: Sneijder hrdinou, Melo vyvrhelem
První čtvrtfinále slibovalo parádní bitvu, v níž se proti sobě potkaly dvě těžké váhy - Nizozemsko a Brazílie. Utkání okamžitě nabralo pořádný spád, v desáté minutě totiž využil laxního bránění stoperů Robinho, který otevřel skóre. Nizozemci si dlouho nedokázali poradit proti brazilské obraně, ale osm minut po přestávce přeci jen vyrovnali. Byla to šťastná trefa Wesleyho Sneijdera, který ze strany posílal centr do vápna. Míč chtěl vyrazit brankář César, ale spolu s ním vyskočil i Felipe Melo, který jej nešikovně tečoval do vlastní brány.
Sneijder byl také hrdinou dalšího gólového okamžiku. V 68. minutě zahrával Robin van Persie, jeho centr chytře prodloužil Dirk Kuyt až ke Sneijderovi, který jej hlavičkou v malém vápně umístil do sítě. Svůj nepovedený výkon naopak korunoval Felipe Melo, který o pět minut později fauloval Robbena a následně na něj schválně šlápl, za což byl vyloučen. Nizozemci už své vedení uhájili a prošli do semifinále.
Suárezův nečestný zákrok rukou pomohl Uruguaji do semifinále
Dalšího semifinalistu určil zápas Uruguaje proti Ghaně. Africký tým se do výsledkové listiny zapsal jako první, v nastaveném čase první půle se z obrovské dálky trefil Sulley Ali Muntari, jehož střelu značně podcenil brankář Muslera. Už deset minut po pauze ale vyrovnal Diego Forlán z přímého kopu, nutno podotknout, že i na tomto gólu měla podíl chyba brankáře.
Oba týmy předváděly útočný fotbal a nadále si vytvářely šance, ale zápas přeci jen dospěl za stavu 1:1 do prodloužení. Klíčový moment přišel v jeho úplném závěru. Ghaňané zahrávali přímý kop, po centru do vápna se dostali k zakončení, které na brankové čáře vykopl jeden z obránců. Následovala dorážka, která už mířila do sítě, ale na čáře ji volejbalovým způsobem schválně vyrazil Luis Suárez. Za úmyslnou ruku pochopitelně uviděl červenou kartu a Ghana měla možnost rozhodnout zápas z penalty. Gyan ale napálil míč jen do břevna a postupující tým tedy musel určit až penaltový rozstřel.
První tři uruguayští exekutoři skórovali, zatímco v závěru třetí série svůj pokus neproměnil Mensah. Ghana měla přesto šanci srovnat stav série, když Maxi Pereira překopl bránu. Jenže následný slabý pokus Adiyiaha pohodlně zneškodnil Muslera a pátým kopem rozhodl o postupu Uruguaye Abreu.
Německo rozstřílelo Maradonovou Argentinu
Historie Mistrovství světa přinesla několik velmi pozoruhodných vzájemných zápasů Argentiny s Německem, a tyto dvě fotbalové velmoci se znovu střetly ve čtvrtfinále MS 2010. Albiceleste, které koučoval Diego Maradona, ale tentokrát Německu nestačili. Už ve třetí minutě zahrával přímý kop Schweinsteiger, který svým centrem našel hlavu Müllera a Němci brzy vedli 1:0. Argentina v první půli dopravila míč do branky pouze po ofsajdu, který tentokrát spatřil i pomezní rozhodčí a stav zůstal beze změny.
V 68. minutě navíc Podolski skvělou přihrávkou naservíroval Klosemu míč před prázdnou bránu a vytáhlý útočník vsítil dost možná nejsnadnější gól ve své fotbalové kariéře. O šest minut později už upravoval Arne Friedrich na 3:0. Střelec gólu byl znovu ve výsostné pozici, kterou Friedrichovi připravil Schweinsteiger po svém parádním průniku. Na konci zápasu ještě završil debakl Miroslav Klose, který z střelou z voleje počtvrté dopravil míč do argentinské brány. Maradonův tým se po výprasku 0:4 poroučel.
Paraguay pořádně potrápila Španěly, ti přeci jen prošli do semifinále
Němci se naopak mohli těšit na semifinále proti Španělsku, které o pár hodin později zkompletovalo nejlepší kvarteto turnaje. Cesta Španělů přes Paraguay byla ale velmi trnitá. V první půli skóroval Nelson Valdez, ale byl mu odmáván ofsajd. V postavení mimo hru však stál Oscar Cardozo, který míč nezahrál. Paraguay přesto měla slibnou šanci jít do vedení. Právě Cardoza ve druhé půli stáhl ve vápně obránce Piqué a jihoamerický tým kopal penaltu. Tu si vzal na starost sám Cardozo, jenže brankář Casillas jeho střelu z jedenácti metrů lapil.
Také na druhé straně se kopala penalta, po faulu na Davida Villu ji zahrával Xabi Alonso. Ten svůj pokus sice poslal do brány, ale kvůli předčasnému vběhnutí hráčů do vápna rozhodčí přísně nařídil opakování. A druhý Alonsův pokus už gólman Villar vyrazil, poté ještě fauloval Fábregase při jeho pokusu o dorážku, ale rozhodčí další penaltu nepískl.
V 83. minutě se ale Španělé přeci jen dočkali rozhodujícího gólu. Iniesta svou přihrávkou uvolnil Pedra, jehož střela se odrazila od tyče k Davidovi Villovi. Ten jej napálil pro změnu do druhé tyče, od ní už však míč zamířil do sítě. Španělé zlomili odpor houževnatých Paraguayců a po výhře 1:0 si zajistili místo v semifinále.
Skvělý semifinálový duel Nizozemska s Uruguají přinesl pět gólů
Jedním z nejhezčích zápasů Mistrovství světa 2010 bylo semifinálové utkání Nizozemska s Uruguají. V osmnácté minutě se o rozruch postaral sváteční střelec Giovanni van Bronckhorst, který z velké dálky vyslal parádní dělovku, která se otřela o tyč a skončila v horním rohu Muslerovy brány. Ještě před koncem první půle ale vyrovnal na 1:1 Diego Forlán, který vypálil tvrdou střelu zpoza vápna. Brankář Stekeleburg si sice na míč sáhl, v cestě do brány už mu ale nezabránil.
Nizozemci šli v 70. minutě znovu do vedení, Sneijderovu přízemní střelu tečoval Robin van Persie a umístil ji přesně k tyči. Útočník Oranje byl při Sneijderově kopu v těsném ofsajdu, což ovšem rozhodčí přehlédli. O tři minuty později už to bylo 3:1. Kuytův centr totiž prudkou a hlavně přesnou hlavičkou uklidil za tyč Arjen Robben. V nastavení ještě Uruguay rozehrála po zemi přímý kop na Maxiho Pereiru který obstřelil nizozemského brankáře. Poslední sekundy ještě přinesly úpornou uruguayskou snahu o vyrovnání, ale Oranje už výsledek 3:2 uhájili a potřetí v historii postoupili do finále.
Stoper Puyol byl jediným střelcem druhého semifinále
Druhé semifinále tolik zábavy nenabídlo. Němci nastoupili do střetnutí s defenzivní taktikou, Španělé naopak jako obvykle kontrolovali hru díky dominantnímu držení míče. Až do 73. minuty vydržel počáteční stav 0:0, přestože na obou stranách došlo k několika zajímavým příležitostem. Jediným střelcem utkání byl Carles Puyol, který si naběhl na Xaviho rohový kop a důraznou hlavičkou rozvlnil síť. Španělé znovu postoupili díky výsledku 1:0, Německo se stejně jako před čtyřmi lety muselo rozloučit soubojem o bronz.
Parádní podívaná v utkání o bronz skončila vítezstvím Německa
A v něm oba týmy předvedli strhující podívanou. Thomas Müller byl prvním střelcem zápasu, když v 19. minutě dorazil dalekonosnou ránu Bastiana Schweinsteigera. Gólman Muslera, který na šampionátu příliš neoslnil a dopustil se řady chyb, totiž vyrazil míč pouze před sebe a dobíhající Müller si jej pohotově našel.
Schweinsteiger byl také na začátku další gólové akce, bohužel pro něj z toho ale těžili Uruguayci. Ti totiž německému záložníkovi uloupili míč na půlce a následný protiútok třech proti dvěma zúročil Cavani. Uruguay navíc dovršila obrat, skvělým volejem po centru ze strany upravil v 51. minutě na 2:1 Forlán. Ale v zápase nakonec došlo k ještě jednomu zvratu.
O pět minut později totiž Muslera podběhl Boatengův nepřesný centr a Jansen hlavou vyrovnal na 2:2. Němcům vystřelil bronzovou medaili Sami Khedira, který byl na správném místě v 82. minutě. Özilův roh totiž prolétl vápnem, poté došlo k několika odrazům míče, který nakonec skončil na Khedirově hlavě a německý hráč jej chytrým obloučkem poslal do brány.
Ve třetí minutě nastavení měla Uruguay poslední šanci na vyrovnání, Forlán si postavil míč ve velmi dobré pozici, ale z přímého kopu nastřelil pouze břevno. Němci vyhráli 3:2 a skončili třetí. Müller a Forlán nastříleli na turnaji shodně pět gólů, což se podařilo ještě Sneijderovi a Villovi.
Nizozemci i Španělé toužili po premiérovém titulu z Mistrovství světa
Evropské finále mezi Nizozemskem a Španělskem mělo určit premiérového vítěze Mistrovství světa. Nizozemci byli nejblíže triumfu v letech 1974 a 1978, v obou případech ale prohráli ve finále. Španělům po nepřesvědčivých výsledcích na mezinárodní scéně konečně vyrostla generace hráčů. FC Barcelona potvrzovala svou dominanci na klubové scéně a úspěchu se konečně dočkala i španělská reprezentace, která v roce 2008 vyhrála Mistrovství Evropy. V letech 2007 až 2009 byli navíc Španělé v pětatřiceti zápasech v řadě neporaženi. Do MS 2010 přitom vstoupili porážkou 0:1 od Švýcarů.
Oranje hráli velmi ostře, Webb prominul De Jongovi brutální zákrok
Finálový zápas pískal zkušený anglický rozhodčí Howard Webb, a nic lehkého ho rozhodně nečekalo. Především Nizozemci hráli velmi ostře. Ve 28. minutě vyvolal rozruch hrůzostrašný šlapák De Jonga na hrudník Xabiho Alonso, Webb ale namísto vyloučení ukázal nizozemského středopolaři pouze žlutou kartu (Nizozemci jich ve finálovém zápase nasbírali hned devět).
Robben neproměnil nájezd, Ramos v obrovské šanci rovněž selhal
Několik šancí měla obě mužstva, ale gól byl oběma týmům zapovězen. Největší příležitost měl Arjen Robben, kterého v 62. minutě parádní kolmicí poslal Sneijder do samostatného úniku. Robben ale Casillase nepřekonal. Na druhé straně měl obří šanci Sergio Ramos, který se nikým nebráněn dostal na malém vápně k nadějné hlavičce po rohovém kopu, ale zakončil vysoko nad bránu. Během devadesáti minut ale nakonec nikdo nedokázal pohnout se stavem 0:0.
Iniesta jedinou brankou přihrál Mistrům Evropy i titul mistrů světa
V prodloužení mířil sám na Stekelenburga střídající Fábregas, ale ani on se neprosadil. Navasovu střelu zase Van Bronckhorst srazil do boční sítě. Ve 109. minutě mohl Iniesta postupovat do dobré šance, ale Johnny Heitinga jej stáhl. Po právu uviděl druhou žlutou kartu a Nizozemci museli finále dohrávat v deseti hráčích. Byl to právě Andrés Iniesta, kdo vystřelil Španělsku mistrovský titul. Ve 116. minutě mu Fábregas přihrál míč do vápna, Iniesta si jej prvním dotykem ztlumil. Míč sice stále poskakoval, ale katalánský záložník jej tvrdou střelou napálil za Stekelenburgova záda.
Španělsko vyhrálo 1:0 v prodloužení a poprvé v historii zvítězilo ve FIFA World Cup. Španělé byli rázem nejen úřadujícími evropskými šampiony, ale rovněž těmi světovými. Nizozemci i ze třetího finále MS odešli poraženi.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.